Oto krótka ściągawka pozwalająca zapoznać się z historią najbardziej znanych festiwali filmowych.
Jesteśmy najstarsi, czyli witajcie we Włoszech
Pierwszy, najstarszy jest festiwal wenecki. 6 Sierpnia 1922 roku rozwinięto tam przysłowiowy czerwony dywan przed filmowymi gwiazdami po raz pierwszy. Wymyślił go i zorganizował hrabia Giuseppe Volpi di Misurata. Pierwotna nazwa festiwalu to „Międzynarodowa Wystawa Sztuki Filmowej”. Festiwal odbył się nie w samej Wenecji tylko w hotelu Excelsior na wyspie Lido. Rozpoczął się pokazem filmu „Dr Jekyll i Mister Hyde”, wkrótce po balu. Obejrzało go wówczas 25000 widzów, a udział wzięli między innymi Greta Garbo i Clark Gable. Kolejna edycja festiwalu, który przestał być już nazywany wystawą, odbyła się 2 lata później i wzięło w nim udział 300 dziennikarzy. Po wojnie odbył się po raz pierwszy w 1946 roku, już na placu Świętego Marka, co ciekawe główna nagroda z nim związana, czyli Złoty Lew zaczął być przyznawany dopiero od roku 1949. Poza przerwą w latach wojny festiwal miał też kolejną 10-letnią w latach 1969-1979. Drugim najstarszym festiwalem filmowym w Europie jest Festiwal Moskiewski. Ten przegląd filmów zaistniał po raz pierwszy w roku 1935.Otwierał go wówczas film „Czapajew”. Po wojnie wznowiono go dopiero w 1959 roku, aż do 1997 odbywał się co 2 lata. Od roku 1999 odbywa się corocznie. przyznawana nagroda to złoty Jerzy.
Najbardziej znana nagroda zza oceanu
Może nie zawsze zdajemy sobie sprawę, ale ufundowana w 1927 roku nagroda potocznie zwana Oskarem przyznawana jest filmom, które powstały w roku kalendarzowym poprzedzającym moment jej wręczania. W pierwszych swoich latach miała być w zasadzie świadectwem kompromisu między władzą producentów, a coraz liczniejszymi związkami zawodowymi skupiającymi aktorów i pracowników technicznych.
Powracamy do Europy, czyli inne europejskie festiwale
Jednym z nich jest z pewnością istniejący od 1951 roku festiwal w Berlinie, którego główną nagrodą jest Złoty Niedźwiedź, zaś pierwszym filmem wyświetlonym podczas jego trwania była” Rebecca” Alfreda Hitchcocka. Kolejnym festiwalem, który jest znaczący dla europejskiej kinematografii, jest oczywiście festiwal w Cannes.
Zainaugurował on swoje istnienie w 1939, ale pierwszy festiwal w tym miejscu odbył się już po wojnie. Nagroda główna, czyli Złota Palma, której laureatami są zarówno Roman Polański jak i Andrzej Wajda została ustanowiona w 1956. Zestaw europejskich festiwali filmowych wypada zakończyć na festiwalu w Londynie, który powstał również w tym samym roku co festiwal w Cannes.