Planowanie urlopu wydaje się jedną z ulubionych czynności dużej liczby osób. Ustalanie kierunku wyjazdu, środka transportu i wszelkich innych dodatkowo planowanych atrakcji, jest często radością samą w sobie.

Wytrwać do urlopu i przetrwać po

Jeśli jednak wyobrażenie o dalekim lub bliskim urlopie wywołuje w nas niepokój, to warto wiedzieć, że: Do urlopu warto się przygotować. Do powrotu z urlopu także. Celem, dla którego warto to zrobić, jest obniżenie poziomu stresu, z jakim wkroczymy w urlop. Liczne badania zdają się dowodzić, iż sytuacja, w której odczuwany poziom stresu jest bliski temu dla nas optymalnemu, tym większą mamy szansę na pełniejszy odpoczynek. Oraz lepszą regenerację. Urlop, czyli tak naprawdę zmiana trybu życia jest człowiekowi niezbędna. Daje możliwość skorzystania z dotlenienia i podwyższenia poziomu endorfin w organizmie. Co zdecydowanie będzie mieć wpływ na poziom naszej motywacji i może uchronić nas przed wypaleniem zawodowym. Mówi się, że warto zwolnić tempo w pracy na tydzień lub choćby kilka dni przed urlopem, aby „napełnić się” jego klimatem. Jednocześnie jednak warto domknąć, choć część najważniejszych spraw i jeśli jest to możliwe delegować pozostałe obowiązki. Warto zastosować metodę małych kroków, aby spokojnie wdrożyć się w rytm pracy po urlopie. Co może zająć siedem, dziesięć dni.

To, co może pomóc

Pomóc łagodnie wejść w tryb „praca” może wzięcie urlopu na żądanie. Jest to pomocne zwłaszcza wtedy, gdy spędzamy urlop w innej strefie czasowej. Pomocnik numer dwa ustawienie autorespondera w skrzynce mailowej. Z informacją, iż na e-mail odpowiemy od wtorku, czyli dzień po rozpoczęciu pracy. Dobrze jest w pierwszym dniu pracy zabrać się za czynności o bardziej rutynowym charakterze. Wejść w takie zadania, które nie będą wymagały maksimum wysiłku intelektualnego, czy fizycznego, czy też bardzo dużej kreatywności. Warto sporządzić listę takich działań, by sprawniej je realizować. Karteczka na biurku z informacją „pierwszy dzień po urlopie” sprawdzi się w firmach o bardziej swobodnej kulturze. Pomocne mogą też być planowanie kolejnego urlopu, czy choćby weekendu. Aktywność fizyczna – im bardziej regularna, tym lepiej. A także częste przywoływanie wspomnień. Wszystko to pozwoli nam wypocząć podczas kolejnego urlopu. Wypoczęty pracownik ma wpływ na atmosferę w firmie, przez to zaś na jej efektywność.

Dodaj komentarz