Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że utrzymanie naszego organizmu w odpowiedniej kondycji fizycznej wymaga od nas regularnych ćwiczeń. Niestety często zapominamy o tym, że regularne ćwiczenia są niezbędne również dla naszego mózgu. Aby nasz umysł pracował na odpowiednim poziomie, to powinniśmy regularnie zmuszać go do wysiłku. Jak tego dokonać ? Jak poprawić działanie naszego mózgu?

Ćwiczenia umysłu – co dają?

W pierwszej kolejności zastanówmy się, co tak naprawdę dają nam ćwiczenia mózgu? Przede wszystkim jeśli nasz umysł będziemy regularnie stymulować poprzez odpowiednio dobrane zestawy ćwiczeń, to znacznie poprawimy jego pracę. Przede wszystkim będziemy lepiej zapamiętywać  nawet duże grupy informacji, a także będziemy znacznie szybciej kojarzyli różnorodna fakty. Dzięki regularnym ćwiczeniom zachowany bystrość umysłu, co w przyszłości może przyczynić się do tego, że unikniemy choroby Alzheimera i demencji, lub znacznie opóźnimy ich pojawienie się w naszym życiu.

Sposoby na ćwiczenie umysłu

Zatem w jaki sposób możemy ćwiczyć nasz umysł? W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad regularnym rozwiązywaniem różnego rodzaju łamigłówek. Możemy w tym wypadku rozwiązywać krzyżówki, sudoku, a także układać puzzle, czy też spędzać czas przy grach logicznych. Niewątpliwie taka forma spędzania wolnego czasu zapewni naszemu mózgowi odpowiednie bodźce do pracy na wysokich obrotach. Taki wysiłek umysłowy dla naszego mózgu będzie miał zbawienny skutek. Znacznie poprawi się nasza koncentracja, a także dzięki temu znacznie lepiej będzie nam się pracowało i uczyło. Nasz mózg możemy również pobudzać do działania poprzez częste czytanie, a także uczenie się języków obcych.

Odręczne notatki

Sposobem na ćwiczenia umysły jest również częste pisanie. Co ciekawe nie mówimy tutaj o pisaniu na komputerze przy wykorzystaniu klawiatury, ale przede wszystkim o pisaniu ręcznym. Dla wielu z nas może się wydawać to dość anachroniczne, albowiem w obecnych czasach w zasadzie długopisy, czy też ołówki odchodzą już do lamusa. Mało kto z nas sporządza różnego rodzaju notatki ręcznie. Niemniej jednak naukowcy dowiedli, że pisanie ręczne w znakomitym stopniu poprawia umiejętność skupienia się, a także pobudza odpowiednie funkcje mózgowe. Wyniki przeprowadzonych badań mówią wprost, że ręczne pisanie pobudza kreatywność. Co ciekawe niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że dobrym zabiegiem może być zmiana ręki, którą piszemy. Przestawienie się na rękę, która jest zdecydowanie słabsza, może sprawić, że nasz mózg wejdzie na zupełnie inne tory pracy. W naszym mózgu powstają zupełnie nowe połączenia neuronowe. Taki prosty zabieg może spowodować, że nasz mózg zostanie pobudzony do kreatywnego myślenia.

Dodaj komentarz