Okres wiosenny to czas, w którym powstają pierwsze burze. Warto mieć na uwadze, że mimo tego, iż mogą one wyglądać dla niektórych jako piękne zjawisko atmosferyczne, mogą być one niebezpieczne lub nawet śmiertelne dla ludzi. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, jak zachować się podczas burzy, gdy zastanie nas ona poza domem. Warto jednak także wiedzieć, co można zrobić dla zwiększenia bezpieczeństwa w trakcie burzy, gdy jesteśmy w domu, dzięki czemu można uniknąć różnego rodzaju strat od piorunów. 

Kiedy najczęściej pojawiają się burze?

Burze najczęściej pojawiają się na początku wiosny, kiedy to temperatura powietrza się zmienia. Mogą również występować burze w trakcie wakacji, gdy są upalne dni. Wówczas trzeba mieć na uwadze, że takie burze mogą być bardzo silne i są też prawdopodobieństwa występowania piorunów, które mogą być niebezpieczne i śmiertelne dla ludzi. Należy też pamiętać, że to zjawisko atmosferyczne może występować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Długość trwania burzy jest różna i często może ona trwać nawet parę minut, a czasami może przekroczyć nawet godzinę. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, jak chronić się przed burzą, w razie, gdyby nas spotkała poza domem.

Jak chronić się przed burzą, gdy jesteśmy poza domem?

Gdy jesteśmy poza domem w trakcie burzy, to dobrze jest schować się do różnego rodzaju pomieszczenia, mogą to być sklepy, kościoły czy inne budynki, w których będzie można bezpiecznie przeczekać burzę. Można również schować się do samochodu czy do autobusu. Dzięki temu będziemy chronieni przed ewentualnym uderzeniem pioruna. Dobrze jest też pamiętać, by w razie burzy nie chować się w żadnym wypadku pod drzewa. Należy też unikać przechodzenia przy słupach energetycznych. Może się również zdarzyć tak, że burza złapie nas wtedy, kiedy będziemy na polu, na którym nie ma żadnego pomieszczenia, do którego można się schować, dlatego też zaleca się wówczas, by kucnąć lub położyć się w trawie, na którą wcześniej położy się kurtkę czy bluzę. Piorun najczęściej uderza w najwyższe punkty, którym wówczas będziemy na otwartej przestrzeni. Zaleca się też, by najlepiej, jeśli jest to możliwe, to w trakcie kucania złączyć maksymalnie ze sobą nogi i również usiąść nawet na zwiniętym ubraniu. Trzeba pamiętać, by ciało w żaden sposób nie dotykało ziemi, tylko musi być wcześniej rozłożony jakiś przedmiot typu plecak, torba czy ubranie. Dzięki temu można uchronić się od uderzenia pioruna. Dobrze też, by schować głowę, jak najbardziej się da w kolana. Należy przede wszystkim zachować spokój i nie biegać, gdyż to również mogłoby przyciągnąć pioruny, które na takiej przestrzeni mogłyby okazać się śmiertelne. Jeśli burza zaskoczy nas w trakcie wykonywania prac polowych i będziemy w tym czasie w traktorze lub też w kombajnie, to dobrze jest na czas burzy wyłączyć silnik i przeczekać burzę w wyłączonym urządzeniu. W przypadku traktora dobrze jest nie otwierać żadnych okien i drzwi.

Jak można ochronić się przed burzą w domu?

<p> Istnieje przekonanie, że gdy nadchodzi burza, to dobrze jest wyłączyć wszystkie elektroniczne urządzenia, oraz zaleca się nie brać kąpieli w trakcie burzy. Jeśli mamy taką możliwość, to dobrze jest dla pewności i swojego bezpieczeństwa skorzystać z tych rad. Natomiast nie zaszkodzi także, by pozamykać okna i drzwi balkonowe lub tarasowe, gdyż w domu podczas burzy nie powinno być przeciągu. Należy też pamiętać, że istnieją różnego rodzaju pioruny, które również mogą wpaść do domu, właśnie przez otwarte okno. Najczęściej takim piorunem jest piorun kulisty, który potrafi znaleźć drogę do domu poprzez otwarte okno balkonowe lub zwykłe okno w pokoju. Dlatego też, by nie kusić losu, to dobrze jest na czas tego zjawiska atmosferycznego zamknąć wszystkie okna. Zaleca się również nie stać bezpośrednio przy oknie, w czasie burzy, gdyż może to również przyciągnąć wyładowania atmosferyczne, które mogą niekoniecznie trafić w sam dom, ale na przykład w samochód lub w inne budynki użytkowe, które mamy w okolicy. W dawniejszych czasach dla ochrony domu podczas silnej burzy paliło się gromnicę, która miała chronić mieszkańców przed złymi skutkami burzy, jednak jest to raczej podejście czysto religijne. Należy jednak mieć na uwadze, że ten przesąd jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i zdarza się również być on praktykowany do dzisiaj. Najczęściej taką gromnicę ustawiało się w oknie kuchennym lub w salonie.

Czy zawsze występują pioruny w trakcie burzy?

<p> Należy pamiętać, że nie zawsze muszą następować wyładowania atmosferyczne w trakcie burzy. Jednak mimo wszystko dobrze jest, by  trakcie tego zjawiska atmosferycznego nie wychodzić poza dom lub inne schronienie, jeśli nie mamy takiej potrzeby. Często przeważnie najgorsze mogą okazać się pierwsze burze wiosenne, kiedy ziemia dopiero zaczyna się nagrzewać po zimie i zaczynają pojawiać się pierwsze upalne dni. Natomiast nocne burze są bardzo niebezpieczne szczególnie dla kierowców, niezależnie od tego, czy występują w niej pioruny, czy też nie. Dlatego też nie można lekceważyć żadnego rodzaju burzy, gdyż w każdej chwili może ona przybrać inną siłę. </p>

Czy zwierzęta mogą przebywać podczas burzy na podwórku?

Jeśli mamy taką możliwość, to dobrze jest schować i zabezpieczyć wszystkie zwierzęta gospodarcze podczas burzy. Dzięki temu będą one mogły bezpiecznie przeczekać to zjawisko atmosferyczne. Warto też dodać, że niektóre zwierzęta w tym nie tylko psy, mogą się bać takiej burzy, dlatego też dobrze jest im zapewnić odpowiednie schronienie na czas trwania burzy. Dobrze jest zatem przed nadejściem burzy zabezpieczyć odpowiednio swoje zwierzęta, by żadne z nich nie ucierpiało od przypadkowego uderzenia pioruna.

Burze to przepiękne zjawisko atmosferyczne, które jednak może również wyrządzić wiele krzywdy nie tylko ludziom, zwierzętom, ale także zbiorom na polach, jak i w budynkach gospodarczych. Dlatego też, gdy wiemy, że może nadejść w danym dniu burza, to dobrze jest wszystko wcześniej znakomicie zabezpieczyć, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że ominą nas różnego rodzaju szkody, które mogą sporządzić takie burze.

Źródło informacji: https://mapaburzowa.com/

Dodaj komentarz