Poniżej przedstawiamy kilka prostych pomysłów jak otrzymać bardziej ekologiczne preparaty ułatwiające nam czyszczenie bądź sprzątanie domu.

Ekologiczne kostki toaletowe i inne ułatwienia

Przygotowujemy krem o gęstości znanego kremu czekoladowego. Złożony z płynu do mycia naczyń, takiej samej objętości sody oczyszczonej i dwóch łyżek kwasku cytrynowego. Wszystko starannie mieszamy, aby nie tworzyły się grudki lub nie były widoczne pęcherzyki powietrza. Zawartość wkładamy do kostkarki do lodów, czekamy, aż masa zastygnie, aby można było wyjąć kostkę. Płyn do czyszczenia marmuru, a przy okazji odświeżania powietrza robimy w sposób następujący: do dużego słoika wkładamy ósemki pokrojonych skórek pomarańczowych, zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na jakiś czas. Wodę przelewamy do pojemnika z rozpylaczem. Jeżeli złączymy ze sobą dwa pudełka z chusteczkami jednorazowymi (takie, z których chusteczki wyciąga się od góry) tym samym stworzymy miejsce, do którego będziemy mogli od razu wyrzucać te zużyte. Naturalny odkamieniacz, który możemy stosować przy czyszczeniu umywalki, przygotowujemy następująco, w równych wagowo proporcjach: mielimy najpierw wysuszone skórki grejpfruta, dodajemy sól gruboziarnistą i sodę oczyszczoną. Takim proszkiem możemy czyścić umywalkę, regularnie bez obawy, iż jego pozostałości wyrządzoną duże szkody środowisku naturalnemu.

Czyszczenie i mycie nieco bardziej naturalne

Mieszaniny płynu do mycia naczyń i ciepłego octu możemy używać, chcąc pozbyć się zacieków na wannie. Natomiast miksturą złożoną z mąki kukurydzianej, ciepłej wody, octu i spirytusu salicylowego wyczyścimy każde okno, obojętnie jak zabrudzone. Dzięki płatkom kosmetycznym, sodzie oczyszczonej i wybielaczowi pozbędziemy się brudu, także w trudno dostępnych miejscach, jakimi są złączenia fug w łazience. Dzięki wodzie płatkom kosmetycznym i oliwie z oliwek jesteśmy w stanie pozbyć się zacieków na lustrze. Zaś jeśli pokroimy w plastry całą cytrynę i zalejemy ją spirytusem salicylowym, oraz rozmieszamy z łyżką sody oczyszczonej, stworzymy naturalny pachnący i skuteczny środek do dezynfekcji jakże potrzebny w dzisiejszych czasach. Prosty sposób na wyczyszczenie wywietrznika w kuchni jest taki, w starej szczoteczce do zębów wywiercamy otwór. Po czym odcinamy główkę od reszty tak blisko początku główki, jak tylko się da. Wciskamy ją na wiertło niewielkiej ręcznej wiertarki, maczamy ją w roztworze płynu do mycia naczyń i przecieramy poszczególne listewki wywietrznika.

Dodaj komentarz