Zapraszamy do zapoznania się z treścią naszego mini poradnika. Opowiemy w nim o trzech podstawowych aspektach pozwalających poruszać się w świecie czerwieni. To, co nam zdecydowanie pomoże to poznanie odcieni czerwieni, jej waloru i chromatyczności. Odcień mówi nam, czy kolor jest cieplejszy, czy chłodniejszy (cieplejsze zbliżają się w stronę żółci). Walor informuje nas o tym, czy kolor jest jaśniejszy bądź ciemniejszy. A chromatyczność czy jest czysty, czy zgaszony.

Co je determinuje, czyli podstawowa wiedza

Na początek może warto powiedzieć, że paleta odcieni czerwieni jest znacznie szersza, niż nam się może z pozoru wydawać. W jej skład wchodzą bowiem zarówno róże określone na tak zwanym kole kolorów jako rozbielone czerwienie bądź też wszelkie odcienie rudości. Nasza bohaterka, czyli czerwień może być ciepła lub chłodna jasna, lub ciemna bądź też czysta, lub zgaszona. Warto też wcześniej wiedzieć jakim typem urody jesteśmy, znając ten, chociażby klasyczny i podstawowy podział na zimę wiosnę lato jesień. Choć obecnie stosuje się podział na 12 typów kolorystycznych, które warto poznać. Panie, które są wczesnym latem, dobrze będą wyglądały w jasnych odcieniach, przechodzących w róż. Natomiast panie będące typem wiosny, poczują się najlepiej odcieniach zbliżających się nawet do koralowej, czy też pomidorowej albo truskawkowej czerwieni.

To są dwa jasne typy

Wiosna dobrze prezentuje się w cieplejszych jasnych odcieniach, zaś lato w chłodniejszych jasnych odcieniach. Analogicznie gdy jesteśmy ciemnymi typami urody, czyli ciemną jesienią lub ciemną zimą. Jesień dobrze poczuje się w cieplejszych ciemnych odcieniach zaś zima w chłodniejszych. Niech jesienie wybierają więc ciepłe odcienie bordo, kasztana czy lekko brązowej czerwieni oraz tak zwane głębokie czerwienie królewskie. Zima zaś niech wybiera odcienie maliny, buraczkowe lub delikatnie wpadające w ciemny róż. Warto się także zastanowić jakim typem urody jesteśmy ciepłym czy chłodnym, jeśli chłodnym to nawet malina będzie do nas pasować. Chłodne lato wybiera więc delikatniejsze i bardziej zgaszone odcienie. Chłodna zima te intensywniejsze. Jeśli jesteśmy ciepłym typem urody, wybieramy tak zwaną prawdziwą czerwień zmierzającą nieco w stronę czerwieni pomarańczowej. Kolejne typy urody, czyli zgaszone lato i zgaszona jesień będą również wybierały kolory delikatne, właśnie lekko zgaszone. Te również możemy podzielić na odcienie chłodniejsze i cieplejsze. Zgaszone lato porusza się więc w obrębie kolorów na skraju różu, zaś zgaszona jesień wybiera te w odcieniach jarzębinowych czy nawet lekko pomarańczowym. Czysta wiosna wybiera intensywne czerwienie, zaś czysta zima zbliża się do magenty bądź fioletu.

Dodaj komentarz