Opiekunki do dzieci najczęściej pracują w niepełnym wymiarze godzin. Ich zadaniem jest zapewnienie dzieciom rozrywki, gdy jego rodzice lub opiekunowie nie mogą mu tego zapewnić. To świetna profesja dla młodych osób lub studentek, które chcą zarobić dodatkowe pieniądze w wolnym czasie. Jakie trzeba posiadać kwalifikację, aby pracować jako opiekunka?

Opiekunka do wszystkich dzieci czy konkretnej grupy?

Rosnące tempo, nadmiar obowiązków ciążący na osobach pracujących oraz coraz wyższy standard życia sprawiają, że rośnie zainteresowanie usługami opiekunek do dzieci. Tych na rynku pracy nie brakuje. Część z nich stanowią kobiety, które na co dzień zajmują się dziećmi – pracując na przykład w zawodzie przedszkolanki. Inną grupą są młode dziewczyny, które traktują opiekę nad dziećmi jak pracę, stanowiącą formę dodatkowe zarobku.

W obu przypadkach możemy mówić również o opiekunkach wyspecjalizowanych w opiece nad dziećmi z określonej grupy wiekowej, na przykład niemowlęta oraz osobach, które mogą opiekować się dziećmi w każdym wieku.

W obu przypadkach zakres obowiązków jest podobny. Opiekunki przygotowują zajęcia, gry lub lekcje, których celem jest zainteresowanie dzieci.

Szukasz pracy jako opiekunka do dzieci? Sprawdź aktualne oferty pracy w Zamościu. Na pewno znajdziesz tam coś, co Cię zainteresuje.

Umiejętności i kwalifikacje opiekunki

Jak łatwo się domyślić, praca opiekunki nie jest prostym zadaniem – zwłaszcza, jeśli samemu nie posiada się jeszcze dzieci. Opiekunki muszą się przy tym wykazywać szerokim zakresem umiejętności oraz kompetencji – łącząc umiejętności miękkie z wiedzę opiekuńczą oraz dużą dozą kreatywnością.

Oto najważniejsze cechy dobrej opiekunki do dziecka:

  • wesołe i przyjazne usposobienie – dzieci chętniej nawiązują kontakty z osobami uśmiechniętymi i pogodnymi,

  • umiejętność budowania relacji z dziećmi o różnych typach osobowości – prawdą jest stwierdzenie, że każde dziecko jest inne. Dobra opiekunka potrafi znaleźć wspólny język z każdym dzieckiem – niezależnie od jego charakteru oraz przyzwyczajeń,

  • dobre umiejętności rozwiązywania problemów i rozwiązywania konfliktów – opieka nad dziećmi to jeden wielki poraż, zwłaszcza jeśli pod opieką jest ich kilkoro. Umiejętność rozwiązywania powstałych problemów jest istotną cechą charakteru dobrej opiekunki do dzieci,

  • umiejętności organizacji czasu dzieciom- dzieci nie lubią nudy. Podstawowym zadaniem opiekunki jest nieustanne wymyślanie zabaw dla najmłodszych, które będą dobrane do ich wieku oraz zainteresowań.

Jeśli szukasz pracy w zawodzie opiekunki do dzieci, odwiedź stronę z ofertami.

To oczywiście nie wszystkie kompetencje, którymi powinna wyróżniać się dobra opiekunka dla dziecka. Istotnymi cechami charakteru jest również empatia oraz wysoko rozwinięta inteligencja emocjonalna. Dzięki nim, łatwiej jest nawiązywać kontakty z dziećmi i budować z nimi trwałe relacje. W takie atmosferze, łatwo nie tylko zabawiać dziecko, ale również edukować.

Dodaj komentarz