Czy każdej wiosny i jesieni przeraża Cię ilość pracy w ogrodzie? Wiesz, że czekają cię długie godziny z sekatorem w ręce, poświęcone skracaniu, przycinaniu oraz usuwaniu suchych gałęzi? A czy rozważałeś zakup nożyc ze wspomaganiem? Urządzenia do cięcia krzewów, drzew, żywopłotów i trawy mogą zmienić długie sesje w krótkie i przyjemne zadanie. Kluczowe jest jednak wybranie narzędzia pasującego do Twoich potrzeb.
Bogata oferta na rynku
Propozycji na rynku nie brakuje. Możemy zakupić zarówno narzędzia z wymiennymi końcówkami, jak akumulatorowe nożyce Ryobi ONE+ OGS1822 lub Bosch Isio, które mają wymienne końcówki – krótszą skrócimy trawę w miejscu, gdzie nie wjedzie kosiarka (albo jeśli mamy malutki trawnik – na całej powierzchni),a dłuższą uporządkujemy rosnące w ogrodzie topiary lub żywopłot.
Dla osób, które posiadają dojrzały, bujny żywopłot, sprawdzą się zdecydowanie nożyce do żywopłotu na wysięgniku. W przypadku pielęgnacji sadu i ogrodu sprawdzi się urządzenie Greenworks G24PHT lub Einhell GE-HC 18 Li – to model kombinowany, na wysięgniku możemy zamontować albo nożyce albo pilarkę, która poradzi sobie w grubszymi gałęziami.
W przypadku nożyc mamy do czynienia zarówno ze sprzętem, który poradzi sobie z wielogodzinną, profesjonalną pracą, jak i niedrogie urządzenia dla osób, które potrzebują ich zaledwie kilka razy do roku. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na długość ostrzy, zwłaszcza w kontekście cięcia żywopłotu. Im ta wartość jest wyższa, tym mniej wysiłku włożymy w porządkowanie krzewów. Z drugiej strony większa powierzchnia robocza wiąże się z większym poborem energii, a także rozmiarami samego narzędzia.
Istotnym parametrem, zwłaszcza dla osób starszych lub o drobnej budowie ciała, jest waga urządzenia. Dzięki nożycom możemy oszczędzić sobie wielu godzin wysiłku, ale zbyt ciężkie urządzenia sprawi, że i tak będziemy się szybko męczyć. Najlżejsze są urządzenia elektryczne, modele spalinowe i akumulatorowe ważą więcej.
Kilka słów o zasilaniu
Jak można wywnioskować z powyższego akapitu, do wyboru mamy 3 rodzaje zasilania: akumulatorowe, spalinowe i elektryczne. W przypadku osób, które za pomocą nożyc pielęgnują mały i średni ogród, wskazane są raczej modele akumulatorowe i elektryczne. Są one ciche, nie powodują emisji spalin, a ich obsługa jest banalnie prosta. Z drugiej strony – naprawdę wydajny moment obrotowy i dużą średnicę ciętych gałęzi mają modele spalinowe. Są one z reguły najdroższe i polecane raczej doświadczonym użytkownikom.
Stąd, jeśli nie jesteś właścicielem prywatnego parku krajobrazowego – warto kupić model elektryczny albo akumulatorowy. Minusem tych pierwszych jest konieczność stałego podłączenia do źródła zasilania, sprawdzą się więc na małym areale. Modele akumulatorowe z kolei mają ograniczony czas pracy (można go wydłużyć zakupem dwóch baterii i pracą na zmianę), ale są bardziej mobilne.