Leczenie falą uderzeniową to nieinwazyjna technika terapeutyczna stosowana w leczeniu różnych schorzeń. Jest to forma pozaustrojowej terapii falą uderzeniową (ESWT), która wykorzystuje fale akustyczne do generowania energii mechanicznej, którą można wykorzystać do leczenia zaburzeń mięśniowo-szkieletowych. Fale uderzeniowe są dostarczane do dotkniętego obszaru za pomocą ręcznego urządzenia, a leczenie zwykle odbywa się w warunkach klinicznych.

Co to jest leczenie falą uderzeniową?

Leczenie falą uderzeniową to nieinwazyjna technika terapeutyczna stosowana w leczeniu różnych schorzeń. Polega ona na wykorzystaniu fal akustycznych generujących energię mechaniczną, która jest następnie wykorzystywana do leczenia schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Fale uderzeniowe są dostarczane do dotkniętego obszaru za pomocą ręcznego urządzenia, a leczenie zwykle odbywa się w warunkach klinicznych. Fale akustyczne są generowane przez zewnętrzne źródło, takie jak urządzenie ultradźwiękowe lub generator pola elektromagnetycznego. Terapia falami uderzeniowymi działa poprzez stymulację naturalnych procesów gojenia organizmu i zapewnia ulgę w bólu i stanach zapalnych.

Korzyści z leczenia falą uderzeniową

Zabiegi falą uderzeniową, podobnie jak rehabilitacja NDT Bobath, stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich skuteczność w leczeniu przewlekłego bólu i innych schorzeń. Zabieg okazał się skuteczny w leczeniu różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak tendinopatie, zapalenie powięzi podeszwy, zespół uderzeniowy barku i zapalenie ścięgna Achillesa. Wykazano również, że jest skuteczny w leczeniu przewlekłego bólu dolnej części pleców, bólu szyi i innych schorzeń stawów. Oprócz łagodzenia bólu i stanów zapalnych, terapia falą uderzeniową może również pomóc poprawić zakres ruchu, zmniejszyć skurcze mięśni, poprawić krążenie i zmniejszyć tworzenie się blizn.

Czas trwania leczenia falą uderzeniową

Czas trwania leczenia falą uderzeniową zależy od leczonego stanu i nasilenia objawów. Ogólnie rzecz biorąc, większość zabiegów trwa od 15 do 30 minut. Jednak niektóre zabiegi mogą wymagać wielu sesji lub dłuższego czasu trwania w zależności od leczonego stanu. Ponadto niektórzy pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort podczas zabiegu ze względu na intensywność fal akustycznych stosowanych podczas leczenia.

Dodaj komentarz