Akcesoria do strojów wizytowych uzupełniają całą stylizację, nadają mu dodatkowej elegancji, czasem także awangardy. Każdy mężczyzna powinien mieć w szafie dodatki, które szybko zamienią proste marynarki czy klasyczne garnitury w szykowny wieczorowy strój. Spośród jakich akcesoriów panowie mogą wybierać? Jak dobrać dodatki do stroju i okazji? Które marynarki spodnie sprawdzą się najlepiej?

Dodatki do męskiej koszuli – jakie wybrać?

Najpopularniejszymi dodatkami męskich koszul wizytowych są muchy, krawaty i spinki do mankietów. Każdy z wymienionych elementów będzie wyglądał dobrze z odpowiednim rodzajem koszuli. Krawat oraz mucha mogą być stosowane zamiennie, ponieważ są równie eleganckie. 

Czarna mucha jednak uchodzi za najbardziej szykowną, najlepiej dobrać do niej koszulę z kołnierzykiem włoskim lub półwłoskim i plisą zakrywającą guziki. Kolorowy i wzorzysty wariant tego dodatku może być natomiast kompletowany z tradycyjną koszulą. 

Spinki wymagają odpowiednich mankietów, koszule do tego przeznaczone wyglądają na bardziej luksusowe, nadadzą się więc idealnie na bardzo formalne uroczystości oraz dla pana młodego. Warto dobrać kolorystykę tego dodatku do odcienia marynarki. Złote spinki będą komponować się z wariantami beżu i brązu, srebrne natomiast to dobre uzupełnienie marynarki w kolorach szarości i błękitu.

Akcesoria do męskiej marynarki

Wizytowe marynarki są zazwyczaj gładkie, w stonowanych kolorach. Warto więc uzupełnić je o ciekawy akcent, wypełniając kieszonkę na piersi zwaną brustaszą, o poszetkę.  Jest to niewielka chusteczka o kwadratowym kształcie w wielu wariantach kolorystycznych. 

Uzupełniając stylizację oficjalną, należy pamiętać, że poszetka powinna być wykonana z tego samego materiału, co krawat czy mucha. Na formalne uroczystości najlepiej wybierać jednokolorowe, stonowane poszetki, które nie będą przykuwały uwagi, a jedynie uzupełnią stylizację. 

Casualowe lub półformalne okazje natomiast dają możliwość zabawy kolorem, dlatego warto wówczas tchnąć w ubiór nieco życia i wybrać wzorzysty wariant tej dekoracji.

Galanteria i obuwie do stroju wizytowego

O ile w codziennych stylizacjach pasek ma funkcje praktyczne i nie jest wymagany, o tyle stroje wizytowe nie mogą obyć się bez porządnego paska skórzanego. Spodnie wyglądają wówczas bardziej reprezentacyjnie, zyskujemy także równowagę między pozostałymi elementami dekoracyjnymi. Pasek bowiem powinien być tego samego koloru, co dobrane do garnituru obuwie. Warto także dobrać do całości skórzany zegarek i ewentualnie teczkę, których materiał będzie w kolorze pozostałych akcesoriów. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem w przypadku butów do garnituru są czarne i brązowe warianty kolorystyczne. Tutaj istotna jest także kwestia wiązania butów, dążymy do tego, aby było ono jak najmniej widoczne. Sznurówki mają być zatem zbliżone kolorystycznie do butów, a pętelka starannie i drobno zawiązana. 

Skarpetki do garnituru – jakie najlepsze?

Skarpetki do garnituru muszą być przede wszystkim odpowiedniej długości. Mają one zapewnić okrycie łydki w momencie, w którym spodnie podwinięte są podczas siedzenia. Dbajmy także o to, aby były one w tym samym lub ciemniejszym kolorze niż garnitur. Kiedy skarpety i spodnie mają jednolity kolor, uzyskujemy optyczne wydłużenie nogi. Dla odważniejszych panów, którzy wybierają się na nieformalne uroczystości, istnieje możliwość dobrania wzorzystych skarpet. Ważne, aby wówczas korespondowały one z resztą stroju kolorystyką.

Dodaj komentarz