Branża kosmetyczna kwitnie w Polsce. Klienci, a zwłaszcza kobiety wydają miliardy złotych każdego roku na produkty pielęgnacyjne i usługi kosmetyczne. To już nie jest domena wyłącznie kobiet – rośnie też liczba klientów i terapeutów płci męskiej. Jeśli myślisz o pracy, jako kosmetyczka, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. 

Kim jest kosmetyczka?

Kosmetyczki to wyszkolone osoby, wykorzystujące swoją wiedzę i specjalistyczne umiejętności do wykonywania szeregu zabiegów pielęgnacyjnych i terapeutycznych.

Jakie trzeba mieć kwalifikacje, aby wykonywać zawód kosmetyczki?

Aby zostać wykwalifikowaną kosmetyczką, trzeba mieć minimum wykształcenie średnie zawodowe w pokrewnym zawodzie szkolnym technik usług kosmetycznych, które można uzyskać w szkole policealnej lub w ramach odrębnych kursów zawodowych. Dobre kwalifikacje pozwalają znaleźć szybko pracę, co potwierdza artykuł https://bochnianin.pl/43810/kogo-brakuje-na-rynku-pracy-w-nowym-saczu-w-tych-branzach-brakuje-pracownikow/.

Niektóre kosmetyczki rozpoczynają karierę od pracy jako asystentka w spa lub klinice. Taka praca traktowana jest jako staż wzbogacający doświadczenie w CV. Niektórzy ludzie kończą szkolenie w pracy, studiując na uczelni zaocznie, tylko przez weekend. Nieważne, jaką drogę kształcenia wybierzesz, musisz pamiętać, że najlepiej skończyć merytoryczny kurs niż kurs online, który nie przynosi żadnych korzyści.

W jakich godzinach pracują kosmetyczki?

Twoje godziny pracy będą się różnić w zależności od tego, dla kogo pracujesz lub czy posiadasz jednoosobową działalność gospodarczą – wtedy sama zarządzasz swoim czasem. Oprócz standardowych godzin pracy od 9 do 17 salony często oferują godziny otwarcia do późnych godzin nocnych przez co najmniej jeden lub dwa dni w tygodniu. Szukając pracy w branży kosmetycznej, musisz być przygotowana na pracę również w sobotę. Oprócz pracy w salonach, kosmetyczki można znaleźć w obiektach spa czy uzdrowiskach.

Jeśli chcesz otworzyć swój biznes, klienci mogą przychodzić do Twojego salonu, lecz też po godzinach możesz przyjmować ich w swoim domu. Możesz również zaoferować usługę mobilną, odwiedzając klientów w ich domach.

Jakie umiejętności musi mieć kosmetyczka?

Bycie kosmetyczką oznacza pracę, która wymaga koncentracji. Kosmetyczka musi być przyjazna i gościnna, a jej postawa musi być otwarta i serdeczna. Osoba na takim stanowisku musi mieć pasję w oczach i być zainteresowana pięknem. Praca kosmetyczki wymaga dużych umiejętności artystycznych, ponieważ zabiegi kosmetyczne muszą być skomplikowane i wymagać doskonałej zręczności manualnej i precyzji. Co więcej, jeśli chcesz być kosmetyczką, musisz mieć umiejętność sprawiania, że ​​klienci czują się zrelaksowani oraz widzę, aby móc wyjaśniać klientom właściwości lecznicze różnych metod pielęgnacyjnych. Chcąc pracować na swój rachunek, musisz być przedsiębiorcza oraz znać się na przepisach finansowo-podatkowych. Jak widać, praca kosmetyczki wcale nie jest prosta, dlatego warto rozwijać wszystkie powyższe umiejętności, aby być rozchwytywanym na rynku pracy.

Dodaj komentarz