Każdy inwestor zdecydowany na budowę domu jednorodzinnego musi pamiętać o kilku istotnych aspektach realizacji projektu, bez których trudno marzyć o przyjaznym, i co najważniejsze, bezpiecznym budynku dla przyszłych domowników. Liczy się nie tylko wysoka jakość zakupionych materiałów czy optymalne zagospodarowanie gruntu, ale także zaopatrzenie w funkcjonalne sprzęty i narzędzia budowlane. Jednym z niezbędników każdej budowy są szalunki ścienne, które są jednym ze skutecznych sposobów na przyspieszenie prac inwestycyjnych. Czym są szalunki ścienne i jak z nich korzystać?

Czym są szalunki ścienne?

Szalunki ścienne to nic innego jak tymczasowe konstrukcje budowlane, które wykorzystuje się na etapie wznoszenia ścian betonowych lub żelbetonowych. Nowoczesne systemy szalunkowe stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla tradycyjnych desek, które wykazują się niższą precyzją i wytrzymałością niż elementy wchodzące w skład przenośnych szalunków ściennych. Należą do nich płyty szalunkowe, najczęściej wykonane z trwałych tworzyw, np. stali ocynkowanej, które gwarantują możliwość wielokrotnego użytku i optymalną stabilność. Do tego potrzebny jest również podstawowy zestaw osprzętu – zamki, ściągi z nakrętkami, narożniki czy podpory pionujące. Nowoczesne szalunki ścienne można stosować zarówno w przypadku budowy mniejszych budynków, jak i tych o większej kubaturze.

Szalunki ścienne – sposób działania

W jaki sposób należy korzystać z szalunków ściennych? Schemat ich działania tylko na pozór wydaje się skomplikowany, bowiem w rzeczywistości nie wymaga nawet większego doświadczenia w majsterkowaniu. W pierwszej kolejności warto zadbać o prawidłowy montaż konstrukcji szalunkowej – można to zrobić ręcznie lub z wykorzystaniem dźwigu, w zależności od indywidualnych potrzeb. Po złożeniu szalunków ściennych należy przejść do wypełnienia ich wnętrza wcześniej przygotowaną mieszanką betonową, lub jeśli decydujemy się na ściany żelbetonowe, trzeba również pomyśleć o zbrojeniu. Po wylaniu betonu należy odczekać, aż mieszanka się zwiąże. Potem wystarczy zdemontować konstrukcję i można cieszyć się ścianami czy cokołami gotowymi do dalszych prac remontowych czy wykończeniowych.

Zobacz także: https://alicefashion.pl/jak-przyspieszyc-budowe-domu/

Wynajem szalunków ściennych

Co ważne, szalunki ścienne można wynająć – coraz więcej firm zajmujących się dystrybucją akcesoriów budowlanych, w tym m.in. https://szalbud.pl/ wprowadza tę możliwość do swojej oferty. Jest to świetne rozwiązanie dla inwestorów, którzy chcą skorzystać z szalunków jednorazowo, bez narażania się na wysokie koszty zakupu czy zagospodarowanie miejsca do ich prawidłowego przechowywania.

1 thought on “Szalunki ścienne na placu budowy – jak z nich korzystać?

Dodaj komentarz