Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie trwałego tatuażu, który traktowany jest jako atrakcyjna ozdoba skóry. Zdarza się jednak, że trwałe pamiątka nie do końca wygląda tak, jak obiecywał tatuator albo tatuaż z innego powodu przestaje być atrakcyjny. Najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza dostępna obecnie metoda usuwania tatuażu to laseroterapia. Jakie lasery są najskuteczniejsze? Jak wygląda zabieg? Co jeszcze warto wiedzie o laserowym usuwaniu tatuażu?

Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?

Istnieje kilka laserów przeznaczonych do usuwania tatuażu. Nie wszystkie jednak są równie skuteczne. Do starszych technologii należy Q-Switched, która nie radzi sobie z tatuażami tak, jak nowoczesne lasery pikosekundowe dostępne w warszawskiej Klinice Miracki. Klinika ta dysponuje aż trzema urządzeniami działającymi w technologii pikosekundowej i ma najdłuższe w Polsce doświadczenie w efektywnym laserowym usuwania tatuażu.

Podczas zabiegu światło emitowane przez laser jest absorbowane przez pigment w skórze. Komórki zawierające barwnik ulegają zniszczeniu. Pikosekundowy impuls energii, wchodząc w kontakt z barwnikiem tatuażu, zamienia się w energię kinetyczną. Powstające podczas tego procesu wysokie ciśnienie rozbija cząstkę barwnika na mikroskopijnej wielkości elementy, które organizm jest w stanie samodzielnie usunąć.

Zastosowanie laserów pikosekundowych ma wiele zalet:

  • są one skuteczne w przypadku różnych kolorów tatuaży – również tych najtrudniejszych, czyli żółtych i czerwonych;
  • dzięki krótkim impulsom nie ma ryzyka przegrzania skóry czy wywołania oparzeń;
  • nie pozostawiają one na skórze śladów w postaci blizn;
  • dodatkowym efektem działania lasera jest pobudzanie komórek do produkcji kolagenu i elastyny – skóra w miejscu zabiegu staje się zdrowa i jędrna;
  • przy ich pomocy można również precyzyjnie usunąć nieudany makijaż permanentny.

Usuwanie tatuażu laserem – czy boli?

Laserowe usuwanie tatuażu jest zazwyczaj oceniane jako mało bolesne. Największą niedogodnością jest to, że dla uzyskania satysfakcjonujących efektów, czyli całkowitego rozjaśnienia tatuażu, potrzebnych jest wiele powtórzeń. W rezultacie na efekt końcowy często trzeba poczekać kilka miesięcy.

Odczucia zabiegowe podczas procedur wykonywanych laserem pikosekundowym ograniczają się do wrażenia ciepła o różnym nasileniu w głębi skóry, gdzie działa światło lasera. Osoby, które są szczególnie wrażliwe na ból i obawiają się nieprzyjemnych odczuć, mogą skorzystać ze znieczulenia miejscowego specjalnym kremem, ale w większości przypadków nie jest to konieczne.

Usuwanie tatuażu – ile sesji potrzeba, by pozbyć się go na zawsze?

Laseroterapia to bardzo precyzyjny i kontrolowany sposób na niwelowanie wielu niedoskonałości skóry, w tym również tatuaży czy makijażu permanentnego. Dzięki bezkrwawej metodzie i uruchomieniu procesów regeneracyjnych w skórze, efekty laserowego usuwania tatuażu widoczne są stosunkowo szybko i w większości przypadków można liczyć na całkowitą likwidację niechcianego rysunku.

Do całkowitego zniwelowania barwnika spod skóry wymagane jest od 3 do 10, a nawet więcej zabiegów. Laserowe usuwanie tatuażu to proces, którego długość zależy od gęstości wprowadzonego barwnika, koloru, głębokości oraz oczywiście wielkości rysunku. Równie ważny jest czas, jaki upłynął od momentu wykonania tatuażu. Najtrudniejsze do rozbicia są barwniki jasne, czyli żółte i pomarańczowe. Dużo łatwiej usuwa się ciemne tatuaże. Liczba zabiegów jest ustalana podczas konsultacji lekarskiej. Przeważnie już po pierwszym zabiegu są widoczne efekty.

Dowiedz się więcej o laserowym usuwaniu tatuażu – skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Dodaj komentarz