W dawnych czasach złoto było środkiem wymiany. Aktualnie to solidne tworzywo, które jest stosowane na szeroką skalę w jubilerstwie i świecie modowym. Co ciekawe, klasyczny kolor złota jest pomału wypierany przez czarną, białe, czy czerwoną barwę metalu. Żółty kolor złotych błyskotek jest sprawnie zmieniany za pomocą nowych technologii barwienia oraz mieszania z innymi metalami. To sprawia, że uzyskujemy większą wytrzymałość produktu. Nie od dziś wiadomo, że złoto jest najmodniejszym i najpopularniejszym metalem w jubilerstwie. Co warto wiedzieć o próbach złota? Jakie barwy złota są uzyskiwane w jubilerstwie? Jak wybrać idealne rozwiązanie? Jak określana jest zawartość złota?

Popularne barwy złota

Na samym początku warto przyjrzeć się najbardziej popularnym barwom złota. Na stronie https://www.viadem.pl/Wszystko-o-bizuterii-chelp-pol-26.html znajdziemy ciekawe informacje o złocie, srebrze i jubilerstwie. Jeśli chodzi o barwy złota, są one różnorodne. Ostatnio cenione jest białe złoto, które uzyskuje się z dodatkiem palladu lub niklu. Gustownie zaprezentuje się też różowe złoto, z cynkiem i palladem. Okazuje się, że jubilerzy mają dla nas wiele więcej propozycji. Złoto niebieskie uzyskuje się z dodatkiem żelaza i metali nieszlachetnych. Ciemnofioletowa barwa dotyczy zastosowania aluminium. Ostatnia propozycja to złoto czerwone – z dodatkiem miedzy. Każdy odbiorca może postawić na taki kolor złota, jakie spełnia jego oczekiwania.

Próby złota

Kolejne ważne pojęcie, które wiąże się ze złotem, to próby złota. Złoto jest miękkim metalem i rzadko występuje w czystej postaci. Jubilerzy utwardzają ten materiał za pomocą innych metali. Czym są próby złota? Oznaczają one zawartość złota w stopie, która jest wyrażana w karatach lub promilach. Najprościej rzecz ujmując, próba złota służy określeniu zawartości złota i innych metali w dany produkcie. Stosowane są dwie metody, jakie określają zawartość złota. Jedną z metod jest próba wyrażana w jednostkach. W tym wypadku występują następujące próby:

  • pierwsza próba – 960,
  • druga próba – 750,
  •  trzecia próba –  585,
  •  czwarta próba –  500,
  •  piąta próba – 375,
  •  szósta próba – 333.

System wyrażania zawartości złota z użyciem próby jest stosowany w Europie. Nie zapominajmy o próbach wyrażanych w karatach. Przykładowo występują próby 10-karatowe (próba 417), 9-karatowe (próba 375), 24-karratowe (próba 1000 – to czyste złoto), 23-karatowe (próba 958), 22 karatowe (próba 916), 18-karatowe próba 750), 14-karatowe (próba 585) itp. 1 karat jest równowartością 1/24 wagi zawartości złota w stopie. Skalę tego typu wykorzystuje się w Krajach Dalekiego Zachodu i w USA.

Dodaj komentarz